OCD

OCD to zaburzenie o podłożu neurobiologicznym. W równym stopniu dotyka mężczyzn, kobiety i dzieci wszystkich ras, grup etnicznych i środowisk społeczno-ekonomicznych. Charakteryzuje się obsesjami i kompulsjami, które zajmują co najmniej godzinę dziennie – ale zwykle dłużej – i powodują znaczny stres. Obsesje to uporczywe, niekontrolowane myśli, impulsy lub obrazy, które są natrętne, niechciane i powodujące niepokój lub dyskomfort, który znacząco zakłóca codzienne życie. Osoby z OCD czują się zmuszone do wykonywania powtarzalnych czynności zwanych kompulsjami lub rytuałami, aby złagodzić stres spowodowany obsesjami. Na przykład osoba z obsesyjnym lękiem przed intruzami wielokrotnie sprawdza zamki w drzwiach, aby upewnić się, że nikt obcy nie może wejść. Kompulsje są często jawne, czyli takie, które możemy zobaczyć. Można je jednak również wykonywać mentalnie, na przykład modlić się w myślach lub liczyć, i chociaż nie możemy ich obserwować, mentalne rytuały mogą być tak samo wyniszczające jak te, które widzimy. Chociaż większość osób z OCD zdaje sobie sprawę, że ich obsesje są irracjonalne, wierzą, że jedynym sposobem na złagodzenie ich niepokoju lub dyskomfortu jest wykonywanie kompulsji. Niestety, jakakolwiek ulga zapewniana przez kompulsje jest tylko tymczasowa i kończy się wzmocnieniem obsesji, tworząc stopniowo pogarszający się cykl zachowań OCD.

 

OCD diagnozuje się, gdy obsesje i kompulsje:

  • Zużywają zbyt dużo czasu (godzinę lub więcej każdego dnia; dla niektórych osób to DUŻO więcej niż godzina dziennie)
  • Powodują znaczne cierpienie
  • Zakłócają wykonywanie normalnych czynności, w tym w szkole lub w pracy, w relacjach towarzyskich lub rodzinnych Jakie są objawy OCD? Istnieje tak wiele różnych objawów OCD, że nie moglibyśmy ich wszystkich tutaj wymienić. Ale niektóre z bardziej powszechnych przykładów obsesji i kompulsji OCD to:
  • Obsesyjny lęk przed zanieczyszczeniem brudem, zarazkami, wirusami (lub wieloma innymi rzeczami, takimi jak chemikalia lub krew), które mogą skutkować kompulsywnym myciem rąk, myciem ciała, a nawet sprzątaniem pokoju lub domu, w którym mieszkasz; unikanie dotykania innych lub ściskania rąk; unikanie miejsc publicznych.
  • Obsesyjna niepewność co do czegoś lub lęk przed zagrożeniem (dla siebie lub innych), które mogą skutkować kompulsywnym sprawdzaniem, czy drzwi lub okna są zamknięte lub czy urządzenia są wyłączone.
  • Obsesyjny lęk przed utratą, który może skutkować kompulsywnym gromadzeniem różnych przedmiotów.
  • Obsesyjny lęk przed łamaniem religijnych zasad lub grzechem, który może skutkować kompulsywnym modleniem się, wyznanie grzechów lub wiarą, że Bóg jest na ciebie wściekły. Niektóre osoby z tym schorzeniem muszą powtarzać modlitwę.
  • Obsesyjna potrzeba symetrii, która może skutkować kompulsywną potrzebą ciągłego „wyrównywania” lub układania przedmiotów w określonej kolejności.
  • Obsesyjna potrzeba perfekcji, która może skutkować kompulsywnym poszukiwaniem otuchy lub kompulsywnymi rewizjami (w tym rewizjami pracy szkolnej), aby rzeczy były „idealne”.

 

Pamiętaj, że zamiast dziwnych lub przerażających myśli, OCD czasami sprawia, że masz pewne impulsy lub uczucia, że „musisz coś zrobić”, dopóki nie będzie wyglądać dobrze lub poczujesz się „w sam raz” . Tak więc w szkole być może będziesz musiał kilka razy siadać i wstawać z krzesła, aż poczujesz się „w sam raz”. A może musisz układać rzeczy na biurku, aż będą wyglądać dobrze.

 

Zbyt często osoby z OCD cierpią w milczeniu, nieświadome, że ich objawy są spowodowane problemem neurobiologicznym. Odpowiednie leczenie powoduje zmiany w mózgu poprzez osłabienie starych szlaków neurologicznych i wzmocnienie nowych, pozwalając na poprawę funkcjonowania.

https://beyondocd.org/information-for-parents/just-for-teens/symptoms-in-teens

Mateusz był drobiazgowym młodym człowiekiem. Bardzo czysty, bardzo uprzejmy, bardzo sumienny, zawsze dostawał same piątki i zawsze utrzymywał swój pokój w czystości. Pozornie wszystko było w porządku ale powiedział mi, że czuje się osaczony. „Czuję się osaczony przez wszystkie czynności, które muszę wykonywać każdego dnia, żeby wszystko było idealne, i nie mogę przestać. Po prostu chcę być normalnym nastolatkiem, który podejmuje decyzje w ostatniej chwili i może wytrzymać cały dzień bez wielokrotnego mycia rąk. Moi przyjaciele rzeczywiście tak mają”. Powiedział mi, że od czasu rozwodu rodziców w zeszłym roku jego lęk przed niedoskonałością i potrzeba kontrolowania „wszystkiego w moim otoczeniu” znacznie się pogorszyły. „Rozumiem dlaczego tak się dzieje, interesuję się psychologią i dużo czytałem o tym w internecie, ale nie mam pojęcia, jak to powstrzymać”. Mateusz cierpiał zarówno z powodu obsesyjnych myśli, że stanie się coś strasznego, jeśli nie będzie perfekcyjny, popełni błąd lub zaniedbanie, jak i kompulsywnych zachowań, w które angażował się przez cały dzień, próbując uspokoić swoje obsesyjne lęki. Cierpiał na Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

 

Mateusz bardzo dobrze zareagował na lek, który pomaga w objawach OCD, skutecznie stosował też techniki poznawczo-behawioralne, których uczył się podczas terapii. Po kilku miesiącach z dumą poinformował, że był w stanie czekać do ostatniej chwili, aby uczyć się do sprawdzianu z rachunku prawdopodobieństwa i w dzień przed sprawdzianem mógł bez poczucia winy wyjść z przyjaciółmi na pizzę. „Nigdy nie widziałem kogoś, kto byłby tak szczęśliwy, że otrzymał 4 zamiast 5”.